x-import.hu

Német gépjármű behozatal

Költségkalkulátor

Mennyibe fog kerülni?

Német autó behozatal

Miért érdemes Németországból behozni?

A német egy autós nemzet. Európában sehol máshol nem találunk olyan országot, melynek ennyi saját autómárkája van. A német autó behozatal évtizedek óta a hazai gépjármű import elsőszámú forrása. Lássuk miért!

A magyar használtautó piacon töretlen népszerűségnek örvendenek a Németországból behozott gépjárművek, a legtöbb autó innen érkezik hazánkba. Nem véletlen, hiszen sok német számára az autó sokkal több, mint pusztán közlekedési eszköz, ez pedig rendszeresen karbantartott és megkímélt gépjárműveket eredményez. A kedvező ár mellett a jobb felszereltség jellemzi a német használt autó állományt.

Nézzük meg milyen kategóriákat érdemes szemügyre vennünk!

Német oldtimerek piaca

A statisztikák szerint körülbelül 526.000 veterán autó van Németországban forgalomban, amelyek közül 343.230 rendelkezett Oldtimer minősítéssel. A német autók esetében 1997 óta a rendszám végén egy „H” betű jelöli a veterán minősítést.

A németek szerint az igazi autó olyan, mint egy jó whisky: az életkor előrehaladtával értékesebbé válik. Ebből kifolyólag általánosságban elmondható, hogy kiemelkedő figyelmet fordítanak autóikra. A rendszeres karbantartásnak, a jó minőségű utaknak és üzemanyagnak köszönhetően remek állapotban tudják megőrizni autóikat. Emellett fontos megemlíteni, hogy az alkatrészek hozzáférhetősége jelentősen könnyebb az autók hazájában.

német oldtimer behozatala

A piac méretét tökéletesen tükrözi, hogy a legnagyobb német portálon, a mobile.de oldalon több, mint 10.000 Oldtimer autó keresi új tulajdonosát.

Ritka modellek piaca

A német használtautó vásárlás előnyei közé tartozik, hogy olyan modellekhez férhetünk hozzá, amit hazánkban nem forgalmaznak. Bizonyos esetekben a nagyobb energiabefektetés és plusz kölségek árán olyan ritkaságokhoz juthatunk, melyek elfeledtetik a fáradalmakat.

ritka német autó

Jellemzően alacsonyabb áron részesülhetünk a vágyott presztízsben, legyen szó jobb felszereltségű fiatal autókról vagy Oldtimer minősítéssel rendelkező járművekről.

 

 

Érdemesebb eredetileg jobb felszereltséggel rendelkező autót keresni, mint utólag költeni néhány számunkra fontos kiegészítőre. Az évek során a különböző autók felszereltségi szintjei közötti hatalmas árbéli különbség lecsökkent. Ennek eredményeképp ma százezreket érő extrákhoz juthatunk különösebb felár nélkül.

Német elektromos járművek piaca

Az utóbbi években jelentős lépéseket tett a német kormány a környezet védelméért. A tervezet részeként hamarosan minden német benzinkúton kötelező lesz elektromos töltőpontot üzemeltetni, illetve a villanyautók vásárlásához megítélt támogatás összegét és az autók értékhatárát is emelték. Az elnyerhető támogatás 3,1 millió forintig terjedhet, melyet német lakcímmel állampolgárságtól függetlenül igénybe vehetünk.

A növekvő népszerűséget támasztja alá, hogy 2021 januárjában 36 903 elektromos autó került eladásra az országban, ami a teljes eladások csaknem negyedét tette ki.

A mobile.de oldalon jelenleg több, mint 90.000 különböző Plug-in és egyéb hibrid, illetve teljesen elektromos használt autó elérhető, melyeket a hazai viszonyokhoz képest kedvező áron vásárolhatunk meg.

német elektromos autó

Német lízingautók piaca

német lízing autó

Németországban bevett gyakorlat, hogy a lízingautókat egy bizonyos kilométerszám után visszaveszik, majd később ezeket az autókat árverésre bocsájtják. A lízing népszerűsége a magánszemélyek körében is egyre elterjedtebb, hiszen a társadalmi presztízs miatt előszeretettel váltják autóikat 2-3 évente, illetve segíthet az üzemeltetési költségek megtakarításában is, hiszen az új autók általában energiatakarékosabbak.

A különböző weboldalakon, melyek használt lízingjárművek értékesítésével foglalkoznak, találkozhatunk eladó teherautókkal, motorkerékpárokkal, illetve autókkal. Jelenleg a legnagyobb magyar nyelven elérhető online autóaukciós portál az adesa.eu, amennyiben pedig német oldalakon szeretnénk böngészni, érdemes egy pillantást vetni a bca.com-ra.

Új autó behozatal Németországból

Mikre kell figyelni új járművek esetén?

Az európai autógyárak évek óta problémákkal néznek szembe a gyártáshoz szükséges alkatrészek rendelkezésre állása tekintetében. A beszállítói ellátási láncokban folyamatos zavarokról szólnak a híradások. Az Európai Autógyártók Szövetsége (ACEA) adatai alapján az új autók gyártási kapacitása rendkívül egyenetlen.

Ha választani kell, a német gyártók először a belföldi (azaz németországi) márkaképviseleteknek szállítanak, emiatt új autó vásárlás esetén rövidebb várakozási idő mellett juthatunk a kiszemelt járműhöz, ha kint rendeljük meg.

Amíg régebben szinte alig kaptunk kérést új autó behozatalra, honosításra és forgalomba helyezésre megbízást, az utóbbi fél évben meredeken nőtt az ilyen jellegű megkeresések száma. A németországi új autó vásárlásnak azonban van pár komoly buktatója.

A legfontosabb megjegyzendő, hogy új autó vásárlás esetén kétszer fogunk ÁFA-t fizetni, kérdés, hogy hol tudjuk majd visszaigényelni.

Mi minősül új autónak?

 

  • 6 hónapnál fiatalabb

 

  • kevesebb van benne, mint 6.000 km

Hol kell áfa-t fizetni?

Magánszemélyként minden esetben ÁFA-s számlát fog kiállítani a német kereskedő az új autó eladáskor.  Tehát egyszer fizetünk ÁFA-t Németországban

Másodszorra itthon a NAV a regisztrációs adó eljárás keretében minden új autóra automatikusan kiveti a 27% ÁFA-t.

Itthon magánszemély semmilyen módon nem fogja tudni visszaigényelni az ÁFA-t.

Mi történik, ha cégként vásároljuk az új autót Németországban?

német lízing autó

Ha cégként vásároljuk az új autót, ebben az esetben az ÁFA „eltüntetése” könyvelési kérdés, ebben nem tudunk szakszerű, általános érvényű tanácsot adni.

Az ÁFA-t újnak minősülő jármű esetén cégre is kiveti a NAV a regisztrációs adóval együtt.

hogyan kell gépjárművet vásárolni németországban?

Hosszú évek tapasztalai alapján

Németországban az autóvásárlás némileg eltér a Magyarországon bevett gyakorlattól. Az adásvétel menetében az első legfontosabb kitétel, hogy kétnyelvű adásvételi szerződést kössünk. Egy mintaszerződést itt tekinthet meg. 


Természetesen ezen felül is vannak olyan sajátosságok és veszélyek, melyekre érdemes ügyelnünk.

Ellenőrizzük a jármű okmányait

Ha nem a megfelelő okmányokkal hozzuk el a járművet az eladótól, később nagyon nehéz, vagy egyenesen lehetetlen lesz azokat pótolni.

Legfontosabb: Német forgalmi engedély!

Német forgalmi engedély Zulassungsbescheinigungen Teil I - megvan

Forgalmi engedély nélkül nem autó az autó. Olyan, mintha nem is létezne. 

Nagyon nehéz német forgalmi engedélyt pótolni, ne szúrjunk ki saját magunkkal. 

Német gépjármű törzskönyv

Német gépjármű törzskönyv Zulassungsbescheinigungen Teil II megvan

Német gépjármű törzskönyv nélkül is forgalomba tudjuk helyezni a járművet, csak jóval hosszabb idő, és drágább is.

Hogyan lehet a német műszaki vizsga érvényességét igazolni?

Három dolgot kell megvizsgálni:

1. mi van beírva a német forgalmi engedélybe?

2. van-e TÜV, DEKRA, GTÜ stb. igazolás, és ha igen, abba mi van beírva?

3. igazolható-e a típuskód

Ezt érdemes olyanra bízni, aki ért hozzá. Nagyon nem mindegy, hogy itthon el fogják-e fogadni a német műszakit. Nézessük meg tehát valaki olyannak, aki nem az első német autóját honosítja (hanem lehetőség szerint mondjuk a századikat legalább).

Német műszaki vizsga TÜV

Gondosan tervezzük meg a hazaszállítást!

Fontos tudnunk, hogy Németországban a rendszám a tulajdonos nevén van, ami a hazaszállítás során okozhat problémát a felkészületlen vásárlóknak. Esetenként az eladó felkínálja azt a lehetőséget, hogy az autót hazavezessük, majd később postázzuk el a rendszámot. Kényelmes megoldásnak tűnhet, azonban az ideiglenes „piros szélű“ rendszám igénylésével biztosítást is köthetünk, melynek érvényességi ideje választható. Ezzel a lépéssel 1-2 óra ügyintézési idő és 50-100 euró árán nem kívánt kellemetlenségeket előzhetünk meg, amennyiben a hazaút során valamilyen probléma merülne fel.

VIGYÁZAT A MAGYAR KERESKEDŐKKEL!

Egyes hazai kereskedők a Németországban megvásárolt használtautót a magyarországi első forgalomba helyezés során a vevő nevére helyezi forgalomba. Amennyiben ezt a megoldást választja az ügyfél, nem a kereskedővel szerződik az autóvásárlásról, hanem közvetlenül az autó német tulajdonosával. Amennyiben a kereskedő nem áll szerződéses viszonyban a vevővel, az hiába fordul hozzá garanciális problémákkal, így általában meglévő hibákkal rendelkező autóknál használják ezt a módszert.  Előfordul olyan eset is, amikor a külföldi autókat értékesítő kereskedők már eleve egy olyan adásvételi szerződést kínál a vásárló felé, amin a külföldi tulajdonos szerepel, így fokozott figyelmet kell fordítani ennek ellenőrzésére.
Természetesen senki nem szeretne hosszadalmas külföldi perekbe bonyolódni, ezért érdemes a megfelelő felek között megköttetni az adás-vételi szerződést, így a kereskedőnek kell felelősséget vállalnia az autó hibáiért.

VIGYÁZAT A fizetéssel!

Mennyi készpénzt vihetünk magunkkal? – Valószínűleg a legtöbben nem is gondolnak erre a kérdésre, miközben külföldi autók vásárlására gondolnak.  A jelenlegi hivatalos álláspont szerint autóvásárlási céllal fejenként kevesebb, mint 10.000 euró nagyságú összeget vihetünk magunkkal, azzal megegyező vagy azt meghaladó készpénz esetén pedig jelentenünk kell a német vámhivatalnak (Bundesfinanzministerium).  Lehetséges megoldás, ha jelentjük az említett hatóságoknak, vagy elektronikus úton bonyolítjuk le a tranzakciót.
Amennyiben átutalás szükséges, a legegyszerűbb a bankkártyás fizetés, azonban erre legfeljebb a kereskedében van mód. Ebben az esetben érdemes arra ügyelni, hogy a bankkártya tranzakciós limit ne korlátozza a számla kiegyenlítését.

Kulcsszavak németül

Legfontosabb kifejezések

Hogy hívják a forgalmi engedélyt németül?

Zulassungsbescheinigung Teil I, azonban sokan még a régebbi megnevezés alapján csak „brief„-nek hívják.

Hogy hívják a törzskönyvet németül?

Zulassungsbescheinigung Teil II, azonban sokan a mai napig „nagybrief„-ként hivatkoznak rá.

Hogy hívják a gyártói igazolást németül (CoC)?

Általában Datenauszug néven szerepel

Mi az a TÜV?

A TÜV a német hitelesítő intézet, azonban a köznyelvben a német műszaki vizsga igazolást is TÜV-nek szokták hívni, mivel általában a TÜV megnevezés szerepel a tetején (nem mindig!)

SZAKÉRTŐ SEGÍTSÉG A HONOSÍTÁSBAN

KÉRJEN TELEFONOS KONZULTÁCIÓT!

Gépjármű behozatal Németországból

Német gépjármű behozatal

Költségkalkulátor

Mennyibe fog kerülni?

német gépjármű behozatala

Általános tudnivalók

Németország az Európai Unió tagja, így az ezzel járó minden kedvezmény érvényes német autó, motor vagy egyéb gépjármű Magyarországon történő honosítása esetén.

Milyen kedvezményekkel jár, hogy Németország uniós tagállam?

Az elsődleges kedvezmény, hogy nincs szükség vámkezelésre. Hat hónapnál idősebb és legalább 6.000 kilométert futott autók után sem vámot, sem ÁFA-t nem kell fizetni.

Második kedvezmény, hogy a német műszaki vizsga érvényessége a megfelelő igazolás bemutatása mellett könnyíti és olcsóbbá teszi a hazai műszaki vizsgáztatást.

Német műszaki vizsga

Végezetül cégek számára jó hír, hogy német cégtől vagy kereskedőtől történő vásárlás esetén 0% ÁFA-t kell fizetni a nettó összeg után.

Mik a fő lépései egy német jármű behozatalának és magyarországi rendszámozásának?

Leírjuk a leggyakoribb lépéseket, azonban fontos megjegyezni, hogy járműtípustól, valamint a jármű okmányaitól és műszaki jellemzőitől függően egyéb lépésekre is szükség lehet, valamint bizonyos körülmények esetén egyes lépések akár ki is hagyhatóak.

  • járműokmányok megfelelőségének ellenőrzése
  • tulajdonszerzést igazoló okiratok beszerzése
  • hazahozatal megszervezése
  • regisztrációs adó eljárás előkészítése
  • kötelező hatósági műszaki vizsgálat előkészítése
  • műszaki vizsgálat és eredetiségvizsgálat lebonyolítása
  • regisztrációs adó eljárás lefolytatása
  • biztosítási fedezetigazolás beszerzése
  • forgalomba helyezés 

Tévhit, hogy  érvényes német műszaki vizsga helyettesíti a magyarországi műszaki vizsgáztatást! A magyar rendszám feltétele a hatósági műszaki vizsgálat minden esetben (még diplomata autóknál is).

Szükséges-e előre eltervezni egy német jármű „magyarosítását”?

Igen, kifejezetten ajánlott előre megérdeklődni és eltervezni az adásvétel, behozatal és itthon ügyintézés lépéseit.

Ha valaki ajándékozás útján szerez Németországból autót, vagy hosszabb-rövidebb kinti tartózkodás után saját autóját hozná haza, ilyen esetekben különösen fontos előre tisztázni, hogy minden okmány rendben legyen. Ennek egyik oka, hogy illetékmentességet kizárólag a megfelelő okiratok bemutatása mellett fog engedélyezni a hatóság.

A tapasztalatok alapján pénzt és időt spórol, aki kellően felkészül a német autóimport teendőiből még mielőtt belevágna. Nagyon gyakori eset például, hogy egy fontos okmány elfelejtődik, a folyamat valamelyik lépése kimarad,  vagy egy határidő lejár. Ezen hibák kivétel nélkül többletköltség és plusz utánajárás, valamint időveszteség formájában bosszulják meg magukat.

Német jármű okmányai

A hazai ügyintézés szempontjából a legelső kérdés, hogy rendben vannak-e a Németországból hozott autó kinti okmányai. 

Mik egy német gépjármű alapokmányai?

A legalapvetőbb járműokmány Németországban a Zulassungsbescheinigung Teil I, amely a magyar forgalmi engedély megfelelője

Ha ez nincs meg eredetiben, a gépjárművet Magyarországon nem lehet honosítani.

Forgalmi engedély autó honosítás DE

Szintén alapvető járműokmány a Zulassungsbescheinigung Teil II, amely a magyar gépjármű törzskönyv megfelelője. Ha ez hiányzik, a honosítás nem lehetetlen, azonban drágább és jóval több időt vesz igénybe.

Autó honosítás törzskönyv DE

Elegendő a német forgalmi és törzskönyv a honosításhoz?

A forgalmi engedély és törzskönyv önmagában nem elegendő a magyarországi forgalomba helyezéshez. Ahhoz, hogy egy német autóra magyar rendszám kerülhessen igazolnunk kell, hogy az autó a mi tulajdonunk

Ezt az alábbi okmányokkal tehetjük meg:

  • már Németországban is saját autó esetén egyoldalú nyilatkozat
  • adásvételi szerződés
  • ajándékozási szerződés
  • hagyatéki végzés
  • árverési jegyzőkönyv

A fentiek a leggyakoribb esetei a gépjármű tulajdonjog igazolásának, ettől eltérő módon is kerülhet egy jármű a tulajdonunkba. A lényeg, hogy a tulajdonba kerülés tényét hiteles módon igazolni tudjuk.

Mi kellhet még egy német autó honosításához?

Nem kötelező, de rendkívül előnyös, ha az autón még él a német műszaki vizsga és ezt igazolni is tudjuk. 

Speciális járműtípusok további okmányok benyújtását tehetik szükségessé, erre a leggyakoribb példa az elektromos autók, a plug-in hibridek és a lakóautók esete.

Behozatal és szállítás

Amikor német autó behozatalára vállalkozunk, a hazaszállítás kapcsán az elsődleges problémát a rendszám és biztosítás kérdése fogja okozni. 

Miért nincs rendszám egy német autón?

Német rendszám

Magyarországon a rendszám az autóhoz tartozik, amikor eladjuk az autóval együtt a rendszám is átkerül a vevőhöz.

Ez Németországban nem így van, a német rendszám a német tulajdonosé. Amikor tehát egy német eladja az autóját, a rendszámot vagy megtartja, vagy leadja a hatóságnak. 

A helyzetet tovább bonyolítja, hogy a biztosítás is a rendszámhoz tartozik, tehát a rendszám levételével az autón a biztosítási fedezet is elvész.

Hogyan lehet német autót hazahozni?

Egy német autót az alábbi módszerekkel lehet hazahozni:

  • hazahozatal az eredeti német tulajdonos rendszámával
  • hazahozatal ideiglenes német rendszámmal
  • hazahozatal ideiglenes magyar rendszámmal
  • hazahozatal tréleren

Hogyan lehet német autót hazahozni az eredeti kinti rendszámával?

Ha az autó eredeti német rendszámával indulunk útnak, ez azt jelenti, hogy az autóért a német tulajdonos felel, valamint a kötelező felelőségbiztosítást továbbra is ő állja.

Ha már Németországban is miénk volt az autó, ebben az esetben természetesen saját szuverén döntésünk, hogy saját német rendszámunkkal együtt hozzuk-e haza.

Előnyök:

  • semmilyen előkészületet nem igényel
  • nincs szükség sem ideiglenes biztosításra, sem trélerre
  • a rendszámhoz tartozó eredeti forgalmi illetékmentességre adhat lehetőséget

Hátrányok:

  • az autó a nevünkön marad Németországban
  • a magyarországi forgalomba helyezést követően kerül majd csak le a nevünkről az autó kint

Hogyan lehet német autót hazahozni német ideiglenes rendszámmal?

Német ideiglenes rendszámból két fajta a legelterjedtebb:

  • Kurzzeitkennzeichen: ötnapos „sárga szélű” ideiglenes német rendszám
  • Ausfuhrzeichen vagy  Zollkennzeichen: harminc napos „piros szélű” ideiglenes rendszám 

mennyibe kerül?

német elektromos autó honosítás költségei

Érvényes műszaki vizsgával

Műszaki vizsga:

8.000 Ft

Eredetiségvizsgálat:

17.000 Ft

Regisztrációs adó:

MENTESSÉG

Vagyonszerzési illeték:

MENTESSÉG

Forgalmi engedély illetéke:

6.000 Ft

Gépjármű törzskönyv illetéke:

6.000 Ft

Rendszám kiállítás illetéke:

8.500 Ft

Komplett ügyintézés:

40.000 Ft

ÖSSZESEN:

85.500 Ft

Ha a fenti ajánlat alapján szeretné megrendelni a honosítást még ma, válasszon helyszínt és időpontot az alábbi listából!

Ami még fontos lehet...