sZLOVÁK használt gépjármű behozatal

Szlovák gépjármű behozatal Magyarországra

Járműbehozatal Szlovákiából Magyarországra. Minden tudnivaló egy helyen.

Általános tudnivalók​

Szlovákia tagja Európai Uniónak, emiatt a közösségi tagságból fakadó előnyöket mind élvezhetjük abban az esetben, amikor autót vagy bármilyen egyéb járművet hozunk be Magyarországra.

Milyen kedvezményeket jelent Szlovákia EU tagsága?

Tekintve, hogy az Európai Unió egyben vámunió is, így  a tagállamok között nem merül fel vámfizetési kötelezettség. Amikor tehát szlovák papíros autót, motort, lakóautót vagy bármilyen egyéb járművet hozunk be Szlovákiából, a vámeljárást teljes egészében kihagyhatjuk.

A következő nagy előnye Szlovákiából hozni autót, hogy a szlovák műszaki vizsgát itthon el tudjuk fogadtatni. Ez lényegében maga a honosítás, azaz a szlovák műszaki kerül „magyarosításra”. Fontos azonban tudni, hogy a szlovák vizsga érvényességét nem automatikusan fogadja el a magyar hatóság. Ehhez a jármű és az előírt szlovák okmányok bemutatása kötelező.

Szlovák nagyműszaki és kisműszaki honosítása magyar műszaki érvényességre

Vállalkozások további előnyeit is élvezhetik Szlovákia uniós tagságának, ugyanis ha magyar cég vesz szlovák cégtől autót, ilyenkor a szlovák cég „nullás” számlát állíthat ki. Ez annyit jelent, hogy a számlának nem lesz ÁFA tartalma.

mIK A LÉPÉSEK?

Adunk egy listát a legjellemzőbb kötelező lépésekről, de szem előtt tartandó, hogy a jármű okmányaitól, típusától és műszaki paramétereitől függően plusz lépésekre is szükség lehet. Emellett vannak olyan körülmények is, amelyek lehetővé teszik bizonyos lépések kihagyását.

  • jármű okmányainak leellenőrzése
  • megfelelő tulajdonjogot igazoló okiratok beszerzése
  • jármű hazahozatalának lebonyolítása
  • VPID szám igénylés
  • KPM vizsga és eredetiségvizsgálat
  • regisztrációs adó kérelem benyújtása
  • regisztrációs adó befizetése
  • biztosítási ügyintézés
  • forgalomba helyezési kérelem benyújtása a megfelelő mellékletekkel
  • illetékek megfizetése
  • rendszám, törzskönyv és forgalmi engedély kiállítás díjának megfizetése
  • rendszám és forgalmi engedély kiváltása
  • biztosítótársaság értesítése a magyar forgalmi rendszámról
  • gépjármű törzskönyv átvétele

Sokan azt gondolják, hogy a szlovák műszaki vizsga érvényessége esetén a műszaki vizsga (KPM vizsga) vagy az eredetiségvizsgálat kihagyható. Ez tévedés, szlovák jármű magyar rendszámot a műszaki és közlekedésbiztonsági vizsgálat, valamint eredetiségvizsgálat igazolása nélkül semmiféleképpen nem kaphat.

  • kötelező hatósági műszaki vizsgálatra való bejelentkezés és felkészülés

Milyen okmányokkal kell készülni a behozatalra?

Vannak olyan okmányok, amelyek ha nincsenek meg az elején, később már lehetetlen pótolni.

Onnantól kezdve, hogy a jármű már nem szlovák tulajdonosé, a szlovák papírok nagyon nehezenvagy egyáltalán nem beszerezhetőek többé. Kiváltképp igaz ez akkor, ha az exportra kijelentés is már megtörtént.

Kétnyelvű adásvételi szerződés

A behozatal és forgalomba helyezés hazai ügyintézése során magyar nyelvű okiratot kér a hatóság a tulajdonjog igazolására. Ha nem úgy hozzuk el a járművet Szlovákiából, hogy készítettünk az eladóval szlovák-magyar kétnyelvű adásvételi szerződést, komoly költségekre számíthatunk a fordítás kapcsán. A hatósági eljárás során elfogadható hiteles fordítást kizárólag az Országos Fordító- és Fordításhitelesítő Irodától (OFFI) készíthet. Az OFFI díjszabása pedig irreálisan magas.

Az alábbi szlovák-magyar kétnyelvű adásvételi szerződéseket lehet letölteni oldalunkról: 

  • magánszemélyek közötti szlovák-magyar adásvételi szerződés
  • kereskedővel kötött szlovák-magyar adásvételi szerződés
  • céggel kötött szlovák-magyar adásvételi szerződés

Tulajdonosi nyilatkozat

Szlovákiából Magyarországra költözőknek szokott gondot jelenteni, hogy egyáltalán nincs adásvételi szerződésük, amellyel tulajdonjogukat igazolhatják a magyar hatóság felé. 

Erre az esetre szolgál az úgynevezett Tulajdonosi nyilatkozat, amely akkor érvényes, ha mellé az eredeti szlovák forgalmi engedély is bemutatásra kerül. A szlovák forgalmiban a magyar tulajdonosnak kell szerepelnie szlovák lakcímmel.

Magyarországra költözés - szlovák gépjármű honosítása

Rendszámnyilatkozat

Szlovák rendszám leadása és bevonása

Ha nem szeretnénk, hogy Magyarországon bevonja a hatóság a szlovák rendszámunkat a forgalomba helyezés során, akkor úgynevezett rendszámnyilatkozatot kell aláírnunk.

Ha saját szlovák járművünkkel települünk át Magyarországra, a magyar rendszám kiállításakor a magyar hatóság alapesetben bevonja a szlovák rendszámtáblát. Ezt renszámnyilatkozattal lehet elkerülni, amelyet a a forgalomba helyezési kérelemmel együtt kell beadni.

Milyen papírjai vannak egy szlovák autónak?

A honosítás és forgalomba helyezés szempontjából az első és legfontosabb kérdés, hogy rendben vannak-e a jármű szlovák okmányai, valamint a tulajdonszerzés megfelelően került-e dokumentálásra

Vannak olyan okmányok, amelyek ha nincsenek meg az elején, később már lehetetlen pótolni.

Onnantól kezdve, hogy a jármű már nem szlovák tulajdonosé, a szlovák papírok nagyon nehezenvagy egyáltalán nem beszerezhetőek többé. Kiváltképp igaz ez akkor, ha az exportra kijelentés is már megtörtént.

Forgalmi engedély

A legfontosabb szlovák járműokmány, ami nélkül  bele sem szabad vágni a jármű behozatalába az Osvedčenia o evidencii časť I, ami egyenértékű azzal, amit itthon forgalmi engedélynek hívunk. 

Mindig eredetiben kell a honosítási eljárás során. Fénymásolat, fénykép, szkennelt verzió nem jó, csak az eredeti.

Forgalmi engedély Szlovákia

Törzskönyv

Ahogy Magyarországon van a forgalmi engedély mellett gépjármű törzskönyv a tulajdonjog igazolására, ugyanezen logika alapján a szlovák forgalmi engedélynek van egy második része. Ennek neve Osvedčenia o evidencii časť II

Ha ez hiányzik, de a tulajdonosi viszonyok egyébként az iratokból világosan látszanak, a járművet Magyarországon forgalomba lehet helyezni, bár kicsi drágább, és legalább másfél hónappal hosszabb időt vesz igénybe.

Gépjármű tulajdonjogát igazoló törzskönyv Szlovákia